فراتر از خبر
خانه | ازدواج كارواني | آزمون ورودی!
آزمون ورودی!

آزمون ورودی!

میخوایم راجع به دوره آشنایی با محوریت بحث عقد موقت صحبت کنیم!

اول بیایم دقیق بگیم دوره آشنایی یعنی چه بازه ای؟!

از زمانی که دو نفر “به قصد ازدواج” با هم گفتگو کنند تا زمانی که “خطبه عقد دائم” جاری میشه.

کاملا نظر شخصیه: شاید در کمترین حالت ممکن ، بیش از ۷۰ درصد علل طلاق در همین بازه زمانی نهفته باشه! یعنی مستقیم و غیر مستقیم بخاطر غفلت از اهمیت و یا عدم اطلاع از اقدامات لازم برای آشنایی حداکثری باشه.

بنابر این ، باید با حساسیت این دوره طی بشه. این حساسیت نه به معنای تردید دائمی هست نه به معنای بی خیالی!

ما تو جامعه زندگی می کنیم که همه جور آدمی توش پیدا میشه! دیگه خودتون که کاملا واقفین به این مسئله! بخاطر همین باید با دقت و حساسیت به این دوره نگاه کنیم.

اما در بهترین حالت خواستگاری

شما فردی مومن و مقید هستین و کسی که در طرف مقابل شما قرار می گیره مومن و مقید هست و بنابر این حرف ها کاملا صادقانه هست که یا کفویت وجود داره یا نداره. حالا اگه ازدواج موقتی پیش از ازدواج دائم انجام بشه ، چه ایرادی داره؟ خانواده های مذهبی اگه نگیم همه ، اگه نگیم معمولا ، اما بعضا گارد بسیار محکمی میگیرن که: ای عاقا! برای چی؟ اینا (اشاره به دو تا جووون) حرفاشون رو زدن! دیگه چه نیازی به عقد موقت هست؟ یکسره عقد دائم خونده بشه قالش کنده بشه بره!

اما در حقیقت ، خانواده ها (خاصصصصصصصصه خانواده دختر خانم ها) نگرانن! نگران چی؟ …:

اینکه پسره خوشی بزنه زیر دلش ، بعد دو هفته یا یه ماه بگه نوموخام! بعد خب طبیعتا مردم چی میگن؟! با اصاب و روحیه لطیف دخترمون بازی میشه! کلی تدارک و داده و ستانده رد و بدل شده!(آیکون پارچه کار شده مجلس بله بورون!) ، اگه پسره سوء استفاده کنه دیگه چه خاکی تو سر کی بریزیم؟ مگه شوخیه؟ و از این دست حرفا که البته و صد البته برخی نگرانی ها بجاست و صرفا یک اضطراب در ناخودآگاه نیست.

اولین چیزی که “باید” در عقد موقت بهش توجه بشه ، روشن کردن حق و حقوق دو طرف و تعیین مرزهاست. این کار تا حدود زیادی از نگرانی ها کم می کنه.

نکته دوم مدت زمان این عقد موقت هست. اولا نباید زیاد باشه. دوما اگر نیاز شد تمدید کنن! سوما زمانی عقد موقت جاری بشه که جلسات خواستگاری با کیفیت مورد نظر انجام شده باشه.

نکته سوم در مورد ضرورت عقد موقت هست. بهترین زمانی که میشه از طرف مقابل جدا شد که کمترین آسیب ها رو در پی داره و از طرفی ، این جدایی بخاطر شناخت خواهد بود ، در دوران عقد موقت هست! در دوران عقد موقت اتفاق عجسیب و غریبی نمیفته! بلکه همون جلسات خواستگاری با فرم و قالبی متفاوت هست که اون قالب متفاوت ایجاب می کنه دو طرف موقتاً به عقد هم باشن! توجه داشته باشین خود عبارت عقد یعنی پذیرفتن یک چهارچوب! یک نظام!

نکته چهارم بهره برداری حداکثری از این دوران هست. در دو یا چهار جلسه خواستگاری دو طرف خیلی از زوایای فکری و خانوادگی و شخصیتی طرف مقابلشون رو نمیتونن درک کنن و بفهمن به دلایل مختلف. این به معنای نقض اهداف جلسه خواستگاری نیست ؛ چرا که در اون جلسات ، از نتایج استفاده کردیم که به عقد موقت رسیدیم.

عقد موقت دوره ی اطمینان بخشی به هر دو طرف هست که می تونن زندگی پایداری داشته باشن یا نه. وقتی پسر یا دختر چند بار میره خونه طرف مقابل و رفتار اون و خانوادش رو میبینه ، تحلیل می کنه که میتونه کنار بیاد یا نه!

حالا اگه یهویی عقد دائم کنه ، فرصتی داره که بگه ببخشید ما به درد هم نمیخوریم؟ یا من از خانوادت خوشم نمیاد؟ یا ….؟

عقد موقت رو بمنزله یک فرصت نگاه کنیم ؛ فرصتی که فرد می تونه از کسی که  به عنوان همسر انتخاب کرده ، اطمینان حاصل کنه و رفتارش رو تجزیه و تحلیل کنه! و راحت بگه به درد هم نمیخوریم نه اینکه سال ها با غلط کردن ها زندگیشون رو کش بدن. تو دوران عقد موقت دیگه اون فضای جلسه اول و دوم خواستگاری حاکم نیست. دو طرف به خودشون نزدیک تر هستن و رفتارشون واقعی تر هست.

مطمئن باشید عقد موقت جلوی درصدی از طلاق ها رو میگیره!

اما همه مطالب بالا تازه در بهترین حالت ممکن بود که دو طرف مثلا آدم حسابی هستن!

حالا شما تصور کنین افرادی که کلا با هم هستن! و اینا معمولا در هپروت سیر می کنن!

این دوره عقد موقت به این ها کمک می کنه یک دور بصورت جدی طرفشون رو تست کنن. تست زندگی مشترک یا رفاقت!

دقت کنین:

دوره عقد موقت جدای از عقد دائم نیست! این نیست که در عقد موقت یکسری برنامه های جدابافته داشته باشیم! بلکه دقیقا برنامه ها همون برنامه های عقد دائم هست با این تفاوت که بعد از دو هفته یا یک ماه یا دو ماه میشه زد زیرش! میشه گفت ما به در هم نمیخوریم. هزینه ای که اینجا داده میشه بسیار کمتر از زمانیه که عقد دائم جاری شده.

من معتقدم نیستم که همه باید الا و بلا عقد موقت کنن! ولی با توجه به عرایضی که تقدیم شد احتمالا قبول می کنین که ریسک جدایی در دوران عقد دائم رو کاهش محسوسی میده…..

بعضی قواعد رو شاید مجبور نبودیم ۲۰ سال پیش مطرح کنیم اما بنظرم امروز برخی قواعد رو باید پررنگ کرد تا جلوی مفاسد گرفته بشه….

.

بی صبرانه منتظر نقطه نظرات گرامیان هستم

ممکنه کلا حرفم غلط باشه ؛ خوشحال میشم اشتباهم رو بفهمم.

.

با آرزوی زندگی توام با سلامتی و آرامش و خوشختی و عاقبت بخیری زیر سایه خدا و اهل بیت علیهم السلام برا شما

.

آبدارچی کاروان…

درباره‌ی آبدارچي كاروان

من يك هيچ...و اين آغاز تناقض عاشقانه اي بود كه خدا مقرر كرد برايم.........

۴ نظر

 1. سلام موافقم با رعایت حق و حقوق و حد و مرزها نکته قابل تاملیه
  ولی یه کم از جوونای این دوره دور از انتظاره ! نیست !!

  مشاوره رایگان هم دارین تو کشکولتون ؟؟

  • متاسفانه از خانواده ها دوره تا جوونا! البته نظر منه! شاید برعکس باشه!
   من که بلد نیستم:) اما اخوی هستن. میتونین ایمیل بزنین و اگه لازم بود میگن تماس بگیرید: hgol63@yahoo.com . احتمالا پستایی که برای برنامه های ایشون گذاشتیم رو دیدین. کارشناس ارشد مشاوره هستن. ایشالا که بتونن کمک کنن.
   خیلی خوشحال شدم تشریف آوردین

 2. شاید!!
  شکراً
  تو اینستاگرام دنبال می کنم برا همین کم اینجا میام

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

15 + هفت =