فراتر از خبر
خانه | بافه هاي احساس | چه نوروزی میشه!
چه نوروزی میشه!
نوروز

چه نوروزی میشه!

مثلا اینکه سال عوض میشه ولی ما نه!

یعنی تغییر سال برامون خیلی مهم هست اما تغییر خودمون تقریبا اصلا!

اینکه خورشید یه دور دور زمین بزنه خیلی برامون مهمه و میگیم بهار میشه و درختا سبز میشه و از این حرفا! اما خب به ما چه که جشن بگیریم؟ اگه قرار به عدم تغییر ما باشه که پس داریم خودمون رو فریب میدیم و جشن میگیریم! در این صورت درخت ها باید جشن بگیرن!!

اما مگه نه اینکه تغییرات پیرامونی نشانه هایی هستند که خدا گذاشته برای هدایت و انذار ما؟ خب پس این نکته یابی کجای برنامه های ماست؟

عید که میشه فقط بخش مطربی فعاله! بازارا شلوغ میشه انگار عید خبریه! گفتن: عید اون روزیه که توش معصیت نباشه!

معصیت نباشه یعنی چی؟ یعنی توش عصیان کردن در برابر خدا و اهل بیت نیست!

معصیت نباشه چی میشه؟ روزیه که روح ما مبتلای بهار میشه! تازه میشه! رشد می کنه! صفا پیدا می کنه! حال و هواش مطبوع میشه!مهمتر از همه اینکه حال کار کردن رو پیدا می کنه! خیلی مهمه ها!!!

آغاز سال شمسی به درستی باید گرامی داشته بشه چون نشانه هدایت برای ماست!

هدایت به چه سمتی؟! به سمت بهار دل ها….

اگه عید نوروز ما این سمتی بود ، عیده وگرنه مفت ارزش نداره! هی برن سبزه و ماهی و سیر و سرکه بذارن! سنت اگه ما رو به سمت امام علیه السلام کشوند ، رو سر ما جا داره…. اینا شعار نیست! اینا بافه نیست! اینا حقیقته که ما میخوایم بگیم ایشالا گربه هست! عید نوروز عالیه! اما باید به ما جهت بده دیگه!

از جهت دیگه عید نوروز مثل شب قدر میمونه از این جهت که آدم یکسالش رو مرور می کنه! این هم بنظرم باید پررنگ بشه! واقعا چه عبرتی میگیریم از یکسال زندگیمون؟ کجاها سوتی دادیم؟ کجاها اصطلاحا شانس آوردیم؟ کجاها خدا بهمون رحم کرد؟ کجاها خوب عمل کردیم؟کجاها میشد بهتر عمل کرد؟ و…….

عید نوروز بیایم فکر کنیم برای ۳۶۵ روز سال!

.

پینوشت … شاید هم دلنوشت باشه چون خیلی سخت بود برام نوشتنش ؛ میترسم برداشت های بدی بشه:

بنظرم نوروزی که ما میگیریم با شب عاشورا و روز عاشورا شباهت هایی داره. زبونم لال منظورم عید نیستا ؛

از این منظر که در هر دو روز ما بهترین جلوه انسانیت(اصطلاح عام) رو می بینیم. آدمایی که تو کاروان بودن ، بالاترین درجه وجودیشون رو عرضه کردن. مثل نوروز ما که میخوایم بهترین روزهای سالمون باشه. فقیر و غنی در روز عاشورا علی رغم تفاوت هایشون یک هدف داشتن و براش اقدام تمام و کمال کردن! نوروز هم ما میخوایم با آدمای جامعه همین رفتار رو داشته باشیم. همه میخوان خرید کنن و لباس نو به تن کنن و نشون بدن که نوروز براشون مهمه. مثل کاروانی ها که رفتارشون جمعی بود و خودشون رو با برند شیعه امام بودن به مردم معرفی می کردن! با این تفاوت که کاروانی ها خودشون رو با معیار همراه می کردن اما نوروز هر کسی سعی می کنه بر اساس بینش خودش رفتار کنه. بنظرم نوروز روزی هست که ما خودمون رو تو کاروان پیدا کنیم. بفهمیم چه جایگاهی داریم و باید چه رفتاری در قبال امام علیه السلام داشته باشیم. چقدر خوب بود اگه میومدیم نوروز رو در کاروان حسین علیه السلام تعریف می کردیم!

بنظرم نوروز کاروانی ها ، اتصال به امام باشه! یعنی وقتی جشن میگیرن که امی(متصل) شده باشن. مثلا در تاریخ شب عاشورا میخونیم که اصحاب خوشحال بودن؛چرا؟ چون اینا وصل شده بودن! نوروزشون وصل شدن به امام بود! دیگه خیالشون راحت بود! البته مجاهدت های بسیاری کردن تا رسیدن به این جایگاه! این رو هم باید دید! نوروزشون آخر زندگی دنیاشون بود و اول آخرت حسین آبادشون! یعنی بعد از عمری تلاش به این جایگاه رسیدن! یا بهتر بگیم امام خریدشون…. دیگه وقتی امام بخواد کسی رو بخره که ما نمیتونیم حرف بزنیم روش!

نوروز کاروانی ها وقتیه که متصل به امام بشن! وقتیه که امام مهر تایید بزنه! وقتیه که به خواهرشون اطمینان بدن! وقتیه که پیر و جوونشون دور علمدار جمع میشن! وقتیه که دیگه منیتی در کار نیست که نیست که نیست که نیست که نیست که نیست…..وقتیه که صاحب کلمه وجود ، سرشون رو به دامن میگیره….. چه نوروزی بشه…..مثل همین کاروانی هایی که الان سوریه و عراق اند و بعد ها معلوم میشه چه کهکشان هایی هستند….

ایشالا ما هم نوروز داشته باشیم…. دعای اول سال از منظر کاروان خوندینه….

مثلا اینکه سال عوض میشه ولی ما نه….!

درباره‌ی آبدارچي كاروان

من يك هيچ...و اين آغاز تناقض عاشقانه اي بود كه خدا مقرر كرد برايم.........

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

19 + سیزده =