فراتر از خبر
خانه | قافله سالار | نگاه آیاتی به کلام رهبری
نگاه آیاتی به کلام رهبری

نگاه آیاتی به کلام رهبری

از بیانات مقام معظم رهبری در ۱۴ خرداد بیش از همه توجهم به آیه ای معطوف شد که ایشان درابتدای سخنرانی قرائت کردند؛ آیه ی ۸۸ سوره ی یونس:
ربَّنآ اِنَّکَ ءاتَیتَ فِرعَونَ وَ مَلاءَهُ زینَهً وَ اَموَلًا… رَبَّنا لِیُضِلّوا عَن سَبیلِکَ رَبَّنا اطمِس عَلى‌ اَموَلِهِم وَ اشدُد عَلى‌ قُلوبِهِم فَلا یُؤمِنوا حَتّى‌ یَرَوُا العَذابَ الاَلیمَ. : “و موسى گفت: پروردگارا! تو فرعون و مهترانش را در زندگى دنیا زینت و مال و منال داده‏اى، پروردگارا، تا [بندگانت را] از راه تو گمراه کنند. پروردگارا! اموالشان را بی اثر کن و دل‏هایشان را سخت گردان که ایمان نیاورند تا عذاب دردناک را ببینند”
این آیه در خود سخنرانی تکرار نشد و ایشان درباره اش سخنی نگفتند ولی می توان فهمید این آیه در سخنرانی معظم له چارچوب معنایی و گفتمانی است که با آن قرار است مختصات بین المللی را تبیین کنند؛ جبهه ی باطل جبهه ایست که با زینت و اموال آراسته شده و از همین طریق توانایی گمراه کردن دیگران را یافته است… قرآن درادبیات رهبری زینت المجالس نیست بلکه قوعدی است که ایشان به عنوان چارچوب نظری از آن بهره می برند و برای درک گفتمان رهبری بیش از دسته بنده و پیکره بندی بیانات، به این چارچوب ها باید توجه کرد.
ایشان بعد از این آیه ، آیه ی ۲۴ سوره ی ابراهیم را قرائت کردند که زمینه ی نظری بحث“رویش ها” ست: الَم تَرَ کَیفَ ضَرَبَ اللهُ مَثَلًا کَلِمَهً طَیِّبَهً کَشَجَرَهٍ طَیِّبَهٍ اَصلُها ثابِتٌ وَ فَرعُها فِى السَّمآءِ. تُؤتى اُکُلَها کُلَّ حینٍ بِاِذنِ رِبِّها.
بقیه ی سخنرانی رهبری تفسیر این آیات بود؛ در واقع تفسیر ربنا اطمس علی اموالنا و… بی اثر شدن رسانه ها در لجن پراکنی علیه انقلاب و…
«۲۵ سال از رحلت امام عظیم‌الشأن میگذرد، ولى شور و اشتیاق براى شنیدن درباره‌ى او و دانستن از او کم نشده است؛ مخصوص کشور ما هم نیست، در دنیاى اسلام بلکه فراتر از دنیاى اسلام، این واقعیت وجود دارد. نه‌تنها در کشور ما – که نسل سوم انقلاب در آن درحال بالیدن است – بلکه در دنیاى اسلام، جوانان عصر ارتباطات و عصر اینترنت که با مسائلِ دور از محیط خود براحتى میتوانند ارتباط بگیرند، دنبال این هستند که درباره‌ى مسائل انقلاب اسلامى و جمهورى اسلامى و درباره‌ى معمار این بناى عظیم، مطالب بیشترى بدانند. پدیده‌ى مردم‌سالارى دینى، نظریه‌ى ولایت فقیه، مسائلى است که براى محیطهاى فکرى دنیاى اسلام، حائز اهمیت و داراى جاذبه است.»
متاسفانه برخی بیانات رهبری را در چارچوب تبلیغات و با هدف روحیه بخشی می فهمند! به نظر می رسد باید تلاش کنیم در فهم گفتمانی ایشان مشارکت کنیم….

درباره‌ی آبدارچي كاروان

من يك هيچ...و اين آغاز تناقض عاشقانه اي بود كه خدا مقرر كرد برايم.........

۵ نظر

  1. هووووووممممم

  2. این نگاه آیاتی بود اونوخت؟؟؟؟؟!؟!؟!؟!؟

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

1 × سه =