فراتر از خبر
خانه | احاديث | به بهانه دعای بیستم صحیفه سجادیه!
به بهانه دعای بیستم صحیفه سجادیه!

به بهانه دعای بیستم صحیفه سجادیه!

پیامک – به والدین دخترخانم ها بگویید که خواستگار دخترشان را با داماد فلانی مقایسه نکنند و از چشم و هم چشمی بپرهیزند…. مادرم عروس خواهرش را مدل کرده است و هر خواستگاری که می رویم دختر را با ایشان مقایسه می کند. من باید چقدر صبرکنم تا یکی مثل عروس خواهر مادرم پیدا شود؟ 

پاسخ – قصه ی چشم و همشچمی، قصه ی پر غصه ای است. چشم وهمچشمی نشانه ی ضعف شخصیتی است. وقتی من در درون خودم احساس فقر شخصیتی می کنم و با شبیه کردن ظاهرم به دیگران، می خواهم بگویم که من از شما کم ندارم و کم نمی آورم.
وقتی به مادر می گویند که چرا این قدر به قیافه ی عروس حساس هستی، می گوید زیرا نوه های جاری من خیلی زیبا هستند. پسر من باید با دختری خیلی زیبا ازدواج کند که نوه های من کمتر از نوه های جاری ام نباشند. حتی در بعضی موارد در شغل هم ،چشم و همچشمی می کنند. بعضی ها با این فکرهای اشتباه، عمل می کنند. انسان با کرامت آفریده شده است و نباید این قدر سطح پایین، فکر کند. وقتی انسان دچار فقر شخصیتی می شود، دست و پا می زند تا سری توی سرها دربیاورد. حالا اگر شخصیت را اشتباه تعریف کند، دچار این مشکلات می شود.

برنامه گلبرگ

.

در دعای بیستم میخوندم که:

وَاَغْنِنى وَ اَوْسِعْ عَلَىَّ فى رِزْقِکَ، وَلاتَفْتِنّى بِالنَّظَرِ، وَاَعِزَّنى وَلاتَبْتَلِیَنّى بِالْکِبْرِ، وَعَبِّدْنى لَکَ، وَلاتُفْسِدْ عِبادَتى بِالْعُجْبِ، وَاَجْرِ لِلنّاسِ عَلى‏ یَدِىَ الْخَیْرَ، وَلاتَمْحَقْهُ بِالْمَنِّ، وَ هَبْ لى مَعالِىَ الْاَخْلاقِ، وَاعْصِمْنى مِنَ الْفَخْرِ. اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَالِهِ، وَلاتَرْفَعْنى فِی ‏النّاسِ دَرَجَهً اِلاّ حَطَطْتَنى عِنْدَ نَفْسی ‏مِثْلَها، وَلاتُحْدِثْ لى عِزّاً ظاهِراً اِلاّ اَحْدَثْتَ لى ذِلَّهً باطِنَهً عِنْدَ نَفْسى بِقَدَرِها. اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلى‏ مُحَمَّدٍ وَالِ مُحَمَّدٍ….

یعنی:

و بی ‏نیازم گردان و روزیت را بر من وسعت ده، و به چشم داشت مبتلایم مکن، و ارجمندم ساز و گرفتار کبرم مفرما، و بر بندگیت رامم ساز، و بندگیم را به آلودگى خودپسندى تباه مکن، و خیر و نیکى را براى تمام مردم به دست من جارى ساز، و آن را از کدورت منّت‏ گذارى دور دار، و خوى عالى را به من عنایت فرما، و از فخرفروشى محافظتم کن. بار خدایا بر محمد و آلش درود فرست، و درجه و مرتبه مرا نزد مردم بلند مگردان مگر آنکه مرا به همان اندازه نزد خودم پست گردانى، و عزتى آشکار برایم ایجاد مکن مگر که به همان اندازه در باطنم خاکسار سازى. بارخدایا بر محمد و آلش درود فرست….

منبع متن و ترجمه دعا

نگاه کنین

بلافاصله که از خدا وسعت روزی طلب میشه(حالا هم مادی و هم غیر مادی) بحث چشم داشت ( که به تعبیری همون چشم و هم چشمی هست) مطرح میشه!

تو این فراز از دعا دقیقا خطراتی که هر کدوم از نعمات الهی داره مطرح میشه:

وسعت روزی…..چشم داشت

مورد احترام مردم شدن….. غرور

بندگی…..خودپسندی(خالص نبودن)

منشاء خیر شدن….منت گذاشتن به سر ملت!

رشد فردی…..فخر فروشی

عزیز مردم شدن…..عدم آمادگی درونی

فوق العادس….

.

شک نکنین یکی از آمادگی های پیش از ازدواج ، همین آمادگی های درونیه(ایمان)! کم نبوده زندگی هایی که به خاطر چشم داشت به مال و جایگاه افراد ، نابود شده رفته! نه به طرف مقابلش! بلکه مقایسه کردن خودش و شوهرش یا همسرش با بقیه!

این جمله رو بنویسین بزنین جلو چشمتون! منم باید این کار رو بکنم:

اولین کسی که خودش رو با بقیه مقایسه کرد شیطان بود!

.

یکی دیگه از کارایی که قبل از ادواج باید خودمون رو دَرِش قوی کنیم ، کنترل نگاه هست! اینکه به هر چیزی نگاه نکنیم! مثلا ویترین مغازه ها خیلی قشنگه اما هر قشنگی رو نباید نگاه کرد!! نه اینکه بازار نریم! وقتی بریم که نیاز داریم! بعضی وقتا نیاز نداریم ، میریم بازار و نیاز رو در خودمون ایجاد می کنیم! که بهش می گن: نیاز کاذب!

برا هم دعا کنیم بتونیم………….!

درباره‌ی آبدارچي كاروان

من يك هيچ...و اين آغاز تناقض عاشقانه اي بود كه خدا مقرر كرد برايم.........

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

3 + سیزده =