فراتر از خبر
خانه | مستقيم تا صراط | باید برای ظهور «احساس خواستن» ایجاد شود!
باید برای ظهور «احساس خواستن» ایجاد شود!

باید برای ظهور «احساس خواستن» ایجاد شود!

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، ابوالقاسمی در بخش ابتدایی سخنان خود با بیان اینکه هیچ نیرویی در عالم تاثیرگذارتر و بالاتر از نیروی خداوند نیست گفت: خداوند با همه امکانات و توانایی‏هایش نیازی به وسیله ندارد، اما همه کارهایش را با وسیله انجام می‌دهد. به طور مثال در آیه‏ای می‌فرماید: «و ما تسقط بالورقه» یعنی افتادن برگ هم به اذن خداوند اتفاق می‏افتد اما برای این مسئله از واسطه‏ گری استفاده می‌‏کند.

این معلم اخلاق با اشاره به این‌که یکی از قرارداد‏های مهم خلقت خداوند، نظام وسیله است اظهار داشت: خداوند، خود واسطه‌گری را برای نظم عالم طراحی کرده است و باید دقت داشته باشیم واسطه‏‌ها همگی جز مخلوقات خداوند هستند و به امر پروردگار عالم به وجود آمده‌‏اند.

وی افزود: موحد کسی است  که خداوند را در اوج کثرت ابزارهای رسانه‌ای و اسباب آمریکا و انگلیس گم نکند و به تعبیری مقهور این غول رسانه ای غرب نشود. چرا که انسان مومن و موحد می‏‌داند که «لا یمکن الفرار من حکومتک»، زیرا همه این اسباب تحت مدیریت و کنترل خداوند هستند و در این صورت است که انسان مومن از هیچ چیز نمی‌ترسد.

وی تأکید کرد: برخی معتقدند که من خداوند را قبول دارم اما طبیب را قبول ندارم. خداوند مریضی انسان را رفع می‌‏کند اما طبق نظامی که طراحی کرده است باید توسط طبیب معالجه شود و خداوند شفا را در حق این فرد به این روش مرحمت کند.

ابوالقاسمی در ادامه با تاکید بر اینکه انسان‏‌ها را می‏‌توان به دو دسته تقسیم کرد خاطر نشان کرد: انسان‏‌ها به دو دسته تقسیم می‏‌شوند عده‎‏ای نظام وسیله را قبول دارند و عده‌ای قبول ندارند، برخی بر این باورند که فقط طبیب است که انسان را درمان می‏‌کند و خداوند در آن نقشی ندارد اما در روایتی می‌فرمایند: «زکام جند من جند الله» ویروس سرماخوردگی از سپاهیان پروردگار است و جالب این‌که پزشکان هنوز نتوانستند این بیماری را شناسایی و درمان کنند. این بیماری به امر خداوند وارد بدن می‌‏شود و به اذن او از بدن خارج می‌شود. بنابراین کسی که واسطه‌‏ها را قبول نمی‏‌کند یعنی خداوند را قبول نکرده است.

این کارشناس مسائل مذهبی با اشاره به اینکه نباید فراموش کنیم رسانه‌‏ها نیز در حکومت خداوند هستند تصریح کرد: باید توجه داشته باشیم رسانه‌‏ها، شیطان و دشمنان ما نیز در حکومت خداوند هستند و انسان موحد می‌داند که همه کارها در دست خداوند است و از هیچ دشمنی نمی‌ترسد. مثل شیطان نیز مثل سگی است که خداوند آن را ول کرده است و پی فرار از این سگ، به خداوند پناه می‌برد و خود شیطان هم وسیله‌ایست برای رسیدن انسان به خداوند هرچند که هرگز به بهشت نخواهد رفت.

وی افزود: به طور مثال یک ورزشکار فقط با تمرین کردن به موفقیت نمی‌‏رسد و حتما برای میدان مسابقه باید حریف خود را بشناسد چرا که حریف برای این است که ما ضعف‏‌های خود را بشناسیم. شیطان نیز دشمن است و این ضرب المثلی که می‌گوید عدو سبب خیر شود اگر خدا خواهد. یعنی این دشمنی شیطان می‏‌تواند باعث رشد ما شود. سرویس‏‌های اطلاعاتی و خبری  دشمن گاهی باعث خیر هستند و خبرنگار ما نباید در برابر هیاهو و قدرت آن‏‌ها بترسد و باید معتقد باشیم که همه امور در دست خداوند است.

این معلم اخلاق با تفسیر  آیه «یهدی من یشا و یضل من یشا» گفت: یهدی من یشا یعنی هدایت کننده و یضل من یشا یعنی گمراه کننده، یهدی من یشا از هدایت گری می‌آید. شیطان نیز واسطه یضل من یشا است برخی از خبرنگاران واسطه گمراه کردن افکار عمومی هستند. در تفسیر دقیق‌تر این آیه باید بگویم که خداوند برای هدایت بشر می‌گوید چه کسی می‌خواهد هدایتش کنم؟ انسان باید خود انتخاب کند و در زمینه گمراهی نیز همین طور است شیطان انسان را به گمراهی دعوت می‌کند و بشر خود در این زمینه تصمیم گیرنده است.

ابوالقاسمی با اشاره به آیه ۱۸ سوره رعد در نقش آفرینی انسان‏‌ها در آینده خودشان گفت: خداوند در این آیه می‏‌فرماید حال هیچ گروه و قومی را چه در جهت مثبت و چه در جهت منفی تغییر نمی‌دهیم مگر آنکه خودشان بخواهند و قطعا این مبحث به درد مسئله ظهور نیز می‌خورد.

وی در ادامه گفت: امام صادق(ع) فرمودند که خداوند مقدر کرده بود که سیصد سال فرعون بر بنی‌اسرائیل مسلط شود بعد از گذشت یکصد و سی سال وقتی که بنی اسرائیل در برابر ظلم فرعون کم آورد و چهل روز برای ظهور حضرت موسی(ع) ضجه زدند، خداوند یکصد و هفتاد سال به این قوم تخفیف داد.

این استاد اخلاق تصریح کرد: در عصر حاضر نیز باید مردم ما به این درجه(نیاز به منجی) برسند و فرج حضرت حجت(ع) را از خداوند طلب کنند. اگر الان حضرت ظهور کند بشریت می‏‌گوید چرا آمدی؟ لذا باید برای ظهور خواستن ایجاد شود و بعد خداوند شرایط ظهور را فراهم می‌‏کند.

وی با تاکید بر اینکه همه عالم وسیله هستند گفت: پیشتر گفتیم که «عدو سبب خیر شود اگر خدا خواهد» برای تفهیم این مسئله مثالی می‏‌زنم، وقتی حضرت موسی(ع) ظهور کردند از خداوند برای عذاب درخواست کردند. اما این عذاب چهل سال طول کشید. وقتی حضرت دلیل این امر را جویا شد، خداوند فرمود: فرعون ادعای خداوندی می‏‌کند و این مسئله هزینه‌بردار است او برای اثبات این خدایی شکم گرسنگان امت را سیر می‏‌کند و برای این کار نیکویش ما عذاب او را به تعویق انداختیم.

ابوالقاسمی تاکید کرد: گاهی در همین نظام اسلامی هم مسئولینی سر کار آمده‏‌اند که قصد ضربه زدن به نظام اسلامی را داشته‏‌اند. وزیر یکی از همین دولت‏‌ها در مجلس گفته بود من شیر خر خوردم. البته برخی دیگر هم هستند که هنوز اعلام نکرده‏‌اند و قطعا آن‌‏ها هم ماموریت دارند که به انقلاب لطمه بزنند و بعدا معلوم خواهد شد. عرضم این است که در مواجه با این افراد نباید خود را ببازیم و همواره باید معتقد باشیم که «و من یتوکل علی الله فهو حسبه» همه امور دست خداوند است. خداوند می‌‏فرمایند: شاید حضور این افراد دلیلی داشته باشد که باعث پیشرفت ما و نظام اسلامی شود.

وی در بخش سوم سخنرانی خود با تاکید بر اینکه بزرگت‌رین واسطه‏‌‏ها در نظام الهی اهل بیت علیهم السلام هستند افزود: ما همواره باید تلاش کنیم در موارد متعدد وسیله مثبت باشیم. واسطه رزق، هدایت و یا کمک کردن به یک یتیم و این امر باعث می‏‌شود که ما به خداوند نزدیک شویم. بزرگترین واسطه‏‌ها در این نظام محمد و آل محمد(ص) هستند به طوری که خداوند می‏‌فرمایند: «لو لاک لما خلقت الافلاک» یعنی به واسطه خلقت شما بوده که همه عالم را آفریدیم، بنابراین خلقت همه چیز به واسطه اهل بیت(ع) است.

این معلم اخلاق با بیان اینکه صحیفه سجادیه و زیارت ناحیه دو رساله مکتوب موثق است که توسط خود ائمه تالیف شده است گفت: اگر زیارت جامعه به چند بخش خداوند، خلقت، امام تقسیم‌بندی می‏‌شود. در زیارت جامعه می‌‏گوید که به واسطه شما درختان می‌‏رویند، به واسطه شما باران می‌‏آید و نمود این مصداق‏‌ها این است که خداوند به واسطه اهل بیت(ع) همه چیز را خلق کرده است.

وی افزود: انسان نیز همچون برج میلاد یک سرش به عرش است و یک سردر فرش دارد. هرچقدر هم این بنا بلند باشد اگر بارانی بیاید باید آن را توسط یک مجرا به زمین انتقال داد و اگر این مجرا مسدود شود نمی‏‌توانیم مفاهیم را انتقال دهیم.

این کارشناس مذهبی با تاکید بر اینکه پدر و مادر واسطه رزق و تعلیم و تربیت و هدایت از طرف خداوند هستند گفت: قصه پدر و مادر قصه عجیب و مهمی است. آن‏ها از مهم‏‌ترین واسطه‏‌ها  و رب صغیر در این نظام هستند. اگر کسی بگوید که من محبت خداوند را ندیده‌‏ام اشتباه است به این دلیل که آن‏ محبتی که از طریق پدر و مادر هزینه می‌‏شود رحم خداوند است. حتی رزق فرزند به وسیله پدر به او می‌‏رسد و توسط پدر و مادر هدایت و آموزش داده می‌‏شود. آن‏‌ها منیت را در خود کنار گذاشتند و خود را وقف فرزند کردند. متاسفانه انسان تا به جایی می‌‏رسد برای اولین فردی که طغیان می‏‌کند پدر و مادر است و باید مراقب بود.

وی در بخش بعدی سخنان خود با اشاره اینکه انسان‌‏ها برای اینکه در کنار یکدیگر باشند باید از منیت خود بگذرند اظهار داشت: در بحث تشکیل خانواده این پدر و مادر هستند که از یکدیگر می‌‏گذرند. پدر و مادر نیز یکی از مهم‌ترین واسطه‌های مهم در نظام وسیله هستند.

وی افزود: پدر و مادر واسطه محبت خداوند به فرزندان هستند و  برای رشد و نمو فرزندشان خود را به زحمت می‏‌اندازند، بارها شنیده‏‌ایم که صورت خود را با سیلی سرخ می‌‏کنند و اگر با این واسطه‏‌ها بد رفتاری کنیم رحمت خداوند بر ما مسدود می‌‏شوند و برای رسیدن به این جایگاه از خود گذشتند.

ابوالقاسمی گفت: یکی از دلایل افرایش سن ازدواج همین موضوع است که طرف می‏‌گوید چرا باید آسایش خود را از بین ببرم و خودم را به زحمت بیاندازم و برای همین است که معنی از خود گذشتگی را نمی‏‌فهمند، به پدر و مادر خود احترام نمی‌‏گذارند و می‌‏بینیم که یک جوان صدبار جلوی رفیق خود بلند می‏‌شود اما ذره‏ای احترام به والدین نمی‌‏گذارد. پدر و مادر نماینده شما در خانه‏‌تان است.

وی در پایان صحبت‏‌های خود با تاکید بر اینکه باید از پدر و مادر اطاعت محض کرد گفت: باید تمامی درخواست‌‏های پدر و مادر ولو بی‌دین باشند را تمام و کمال انجام دهیم و تنها درخواست معصیت را انجام ندهیم. باید مراقب این واسطه‏‌های مهم خداوند باشیم. مبادا با رفتارهای خود راه دعاهای اجابت شده خود را ببندیم.

تهیه و تنظیم گزارش از برادر گرامی جناب آقای شاعری

درباره‌ی آبدارچي كاروان

من يك هيچ...و اين آغاز تناقض عاشقانه اي بود كه خدا مقرر كرد برايم.........

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

20 − 5 =