فراتر از خبر
خانه | فراتر از خبر | باید از حوزه شروع بشه (۲)
باید از حوزه شروع بشه (۲)

باید از حوزه شروع بشه (۲)

هر وقت حوزه و دانشگاه درست شد ، جامعه هم درست میشه!

یکی از مراجع تقلید از تعطیلی ۲۰ روزه حوزه‌های علمیه انتقاد کرد و گفت: این تعطیلی‌ها اتلاف عمر است.
به گزارش مهر، آیت‌الله العظمی عبدالله جوادی آملی روز شنبه در اولین درس خارج فقه خود در سال ۹۴ در مسجد اعظم قم اظهار کرد: نکته اسف‌باری درباره تعطیلات فراوان وجود دارد. اتلاف عمر حقیقت شرعیه ندارد. یعنی منتظر نباشیم که آیه‌ای نازل شود یا امام صادق بفرماید تعطیلی ۲۰ روزه اتلاف عمر است.
این مرجع تقلید یادآورشد: اگر توقع داشته باشید که یک حقیقت شرعیه‌ای برای اتلاف عمر باشد ما چیزی نداریم اما این تعطیلی بی‌حساب اتلاف عمر است.
وی تاکید کرد: آنها که به جایی رسیده‌اند هرگز این جور تعطیلی نداشتند. یک وقتی است که تعطیلی ایام فاطمیه پیش می‌آید که در حقیقت، امام‌شناسی و صدیقه شناسی است، اما بسیاری از آنهایی که به جایی رسیده‌اند این مقدار تعطیلی نداشتند.
آیت‌الله جوادی آملی با اشاره به سنت گذشته حوزویان در ایجاد مباحثه‌های تعطیلی تاکید کرد: انسان تا ۴۰ سال ذوق درس خواندن دارد، بعد ناچار می‌شود در نهادها فعالیت کند. معنای اتلاف عمر هم همین است که انتظار داشته باشیم یک حقیقت شرعیه‌ای برای اتلاف عمر در آیه‌ای یا روایتی باشد.
استاد برجسته حوزه گفت: این همه علوم در کتاب و سنت وجود دارد، این همه درجات برای علما ذکر کرده‌اند و این همه استقبالی که فرشته‌ها از علما در موقع مرگ می‌کنند، حیف است این مقام را از دست بدهیم.
وی تاکید کرد: یا شورای مدیریت باید در زمینه تعطیلی‌های حوزه‌ها برنامه‌ریزی کند یا خود آقایان وقتشان را مدیریت کنند و اگر نشد درس تعطیلی داشته باشید، یعنی در این ایام تدریس و مباحثه کنید.
آیت‌الله جوادی آملی اضافه کرد: مرحوم بهجت می‌فرمودند که یکی از نمونه‌های شاخص بحث‌های اخلاقی، مطالعه احوال علماست بنابراین حتما باید برای تعطیلی‌ها برنامه‌ریزی کنیم.
منبع : رجانیوز
.
پینوشت:
چقدر خوبه وقتی از بزرگان نقل قول می کنیم از افعال جمع استفاده کنیم. فرمودند ، گفتند ، ادامه دادند ، تاکید کردند…: |

درباره‌ی آبدارچي كاروان

من يك هيچ...و اين آغاز تناقض عاشقانه اي بود كه خدا مقرر كرد برايم.........

۲ نظر

  1. شرمنده ام از خودم پیش خدایی که نگام می کنه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

نه − 4 =