فراتر از خبر
خانه | مادرانه | ارزش و اهمیت برنامه ریزی در زندگی انسان
ارزش و اهمیت برنامه ریزی در زندگی انسان

ارزش و اهمیت برنامه ریزی در زندگی انسان

بسم الله الرحمن الرحیم
بسیاری ازمشکلات موجود در این دنیا به علت عدم برنامه ریزی صحیح برای زندگی می باشد. اگر انسان برای کل زندگی خود ( زندگی در این دنیا و آن دنیا ) برنامه داشته باشد و این برنامه با برنامه های خداوند برای بشر هماهنگ باشد مشکلات زیادی را پشت سر خواهد گذاشت. انشاالله بتوانیم همه چیز را از منظر خدا ببینیم و بعد برای کل زندگی خود برنامه ریزی کنیم.

تا زمانی که انسانها محدوده دیدشان تا نوک بینی شان می باشد و زندگی را مانند دایره ای می بینند که مادام دورش می چرخند تا فقط زنده بمانند ، به هیچ رشد و تکاملی نخواهند رسید. البته برنامه ریزی کلی و جزئی داریم که به نظر افراد بستگی دارد ، اینکه دنیا را چگونه می بینند و چه انتظاراتی از آن دارند. یک مثال می زنم :

فردی می خواهد زندگیش بر اساس برنامه های امام حسین “ع” باشد، احیای دین صحیح ، حضور در کاروان امام حسین و سپس حرکت به سمت ظهور مولا”عج” .این یک برنامه کلی است. جزئیات را باید بر اساس برنامه کلی اجرا کرد. در هر برنامه جزئی دغدغه و نیتمان حضور در کاروان باشد. امام “عج” را ناظر و حاضر بر اعمالمان بدانیم .چه کنیم تا امام عج از ما راضی باشد و چه نکنیم تا از ما ناراحت نباشند. انسان باید پرهیز کند از آنچه او را از این دغدغه دور می کند. مثال:

فردی می خواهد ازدواج کند، چه ازدواجی باید داشته باشد که امام از او راضی باشد، دوران زندگی بعد از ازدواج چطور باید باشد تا او را از جاده اصلی دور نکند ، فرزندانش را چگونه باید تربیت کند تا یاور امامشان باشند، روابطش با دیگران چگونه باید باشد تا معرف هدفش باشد، کسب درآمدش از چه راهی باشد تا دچار انحراف نشود و………اگر همه چیز بر اساس نظر خداوند باشد ، چقدر احتمال اختلاف وجود دارد؟ دستورات خداوند در مورد همه چیز در قرآن و احادیث وجود دارد.در باره مسءولیت فرزندان در قبال پدر و مادر و برعکس مسئولیت خانم و اقا در قبال یکدیگر و خانواده هایشان …..اگر در همه موارد موجود در زندگی با نظام خداوند هماهنگ باشید و از خودخواهی ها، عصبانیت ها ، و ناامیدی ها که هر سه از ابزار شیطان هستند دوری کنید و گوش به فرمان خدا و حبل الله) اهل بیت ع ( باشید حتما زندگی هدفمند و آرامی خواهید داشت. البته آرام به معنای راضی به رضای خدا بودن است. نه اینکه بدون امتحانات خداوند، خدا به حال کسی که در هر حال هماهنگ با نظام خداوند است. آن کس تحت فشار است که بخواهد مخالف امواج آب و آبشار حرکت کند…

ببینید داشتن برنامه چقدر راه را برایمان باز می کند تا در هر مرحله بدانیم که چه باید بکنیم و در مانده از تصمیم نشویم. برنامه ریزی در جزئیات زندگی هم مهم است. مثال: شما می خواهی میهمان دعوت کنی( نیت فراموش نشود) اگر برنامه داشته باشی یعنی بدانی که چه غذایی می خواهی درست کنی، چه موادی از آن را در خانه داری و چه موادی باید تهیه کنی، چه کارهایی قبل از ورود میهمان انجام بدهی) تمیز کردن خانه (، بدون مشکل و در کمال ازامش کارت انجام می شود، اما بی برنامه ناگهان یادت می افتد که چیزی را فراموش کردی و زمانی هم برای جبرانش نداری، چقدر شما وخانواده را نارا حت می کند، دیگر از میهمان هم خوشت نمی آید چون خاطره بدی برایت می ماند.پس با برنامه ریزی دقیق هم کارها سریع تر و بهتر انجام می شود و هم در وقت صرفه جویی می شود .و بعدها در آینده حسرت نمی خوری که چه زمانی رااز دست دادم.

خداوند یاریمان فرماید تا برای کوچکترین کارها در زندگی و بزرگ ترین آنها برنامه ریزی داشته باشیم و هدفمند زندگی کنیم. جوانهای عزیز قدر زمان و امام زمان را بدانید برای ما که خیلی زود دیر شد.والسلام

درباره‌ی مادرانه

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

20 − 19 =