فراتر از خبر
خانه | مادرانه | آنچه بر خود نمی پسندی بر دیگران مپسند!
آنچه بر خود نمی پسندی بر دیگران مپسند!

آنچه بر خود نمی پسندی بر دیگران مپسند!

دروغ ضربه بزرگی در ازدواج است!

آیا تا به حال به این جمله پرگهر فکر کرده اید؟ آیا میدانید که اگر همه به این جمله عمل کنند دنبا چقدر آباد می شود؟ اصلا ظلمی وجود نخواهد داشت چرا که فطرت ما بر اساس نور و پاکی ها بنا نهاده شده و هیچ کس به خود بد نمی کند مگر کسی که آنقدر در ظلمات غرق شده که فطرتش را فراموش کرده است یا دجار بیماری ای شده است. در غیر اینصورت آیا کسی از خود دزدی می کند؟ یا به خودش دروغ می گوید یا برای خودش پاپوش درست می کند؟ با به خودش بی اعتماد است؟ یا با خودش صادق نیست؟

یک مثل می زنم در مورد خواستگاری! زیرا اگر این جمله در هنگام خواستگاری استفاده شود دیگر طلاقی اتفاق نخواهد افتاد:

مادر می خواهد به خواستگاری برود! اول فکر می کنتد که چرا میخواهد فرزندش ازدواج کند؟ جواب : به دستور خدا با دلایل واضح که فرزند امانت است و باید به دستور خدا در این مسیر پا بگذارد تا کامل شود و نسل بشر بقا پیدا کند!

بعد به خصوصیات فرزندش فکر می کند چه نکات مثبت و چه نکات منفی را (که اگر توان داشته باشد نکات منفی را با کمک برطرف کند و اگر نتوانست مثل یک مشکل جسمی باید با صداقت بیان کند) به این فکر کنیم که برای دختر خودمان به خواستگاری آمده اند و چه توقعاتی از آنان داریم.

اگر مادر همه چیز را بیان کند ، هم از نظر مالی ، اخلاقی ، رفتاری، روحی ، با صداقت کامل و طرف مقابل هم همین برنامه را داشته باشد آیا این دو جوان با توجه به نکات مثبت و منفی هم دیگر تصمیم میگیرند و در آینده در پی رفع همان مشکلات بر می آیند که ازدواج تکامل است. هیچ کس بی عیب نیست. اگر این را درک کنیم ، تصمیم راحت تر می شود. بعضی ها خودشان عیوب زیادی دارند اما می خواهند کسی که قسمت آنان می شود کاملا بی عیب باشد.چنین چیزی وجود ندارد و این امر سبب دروغ گفتن به یکدیگر می شوند و پوشاندن عیب ها که در هر صورت زمانی ظاهر می شود اول بدبختی است. اگر شما خانه ای بخری که عیب هایش را از قبل می دنی راحت تر نیستی؟! چرا که قبل از ورود عیب هایش راحت تر برطرف می شود و شما در یک خانه سالم زندگی می کنید تا اینکه به شما دروغ بگویند و هر روز با یک عیب رو به رو شوید.

حال اگر در هر شغلی این اتفاق بیفتند که خود را جای دیگران بگذاریم دنیا آباد نمی شود؟ همین یک جمله! صداقت امر بسیار مهمی است در همه امور خصوصا در امر ازدواج.چون صحبت یک عمر زندگی است.

کسی که معتاد است و پنهان می کند آیا تا به حال شده در زندگی اش موفق باشد و همسرش از او جدا نشود؟! اگر بجای دروغ ترک اعتیاد می کرد زندگی اش پایدار تر نبود!؟

دروغ ضربه بزرگی در ازدواج است! خانم یا آقایی که بعد از ازدواج متوجه دروغ هم دیگر می شوند ، دیگر تا ابد به هم اطمینان ندارد و همیشه فکر می کنند  که به هم دروغ می گویند.تداوم این زندگی چقدر است؟! بچه هایی که میخوهند در این خانه تربیت شوند چه شرایطی خواهند داشت؟

در مراحل بعد از ازدواج باز همین قاعده بر قرار است.مادر شوهر با عروسش طوری برخورد کند که دوست دارد در خانواده دیگر با دخترش همانطور برخورد شود!

از ابتدا عینک بد بینی به چشم نداشتخه باشد.خالص باشد و نگذارد که شیطان در نیات او دخالت داشته باشد(خانمی بود که وقتی دخترش را می دید میگفت اینقدر کار نکن! بده به آن شوهر گردن کلفتت اما خودش تحمل نداشت پسرش یک بشقاب جابه جا کند!میگفت تو بیرون کار می کنی ! خسته ای و برو استراحت کن!)

اعتراض من به برخورد دگانه داشتن است و گرنه زن و مرد در حد توان باید به یکدیگر کمکم کنند تا هردو خسته نشوند چون هدف یکی است؛ردش و تکامل.

ان شاء الله که بتوانیم به جایی برسانیم که همه چیز را از منظر خدا ببینیم و خودخواهی ها را کنار بگذاریم و خدا خواهی برسیم.برای انجام هر کاری فکر کنیم که خدا چطور دوست دارد و راضی است.عاقبت به خیر شدن در این راه است.والسلام

 

 

درباره‌ی مادرانه

۳ نظر

 1. باسلام
  خدمت شما مادر عاشق ومعلم پست قبلی شما را رو بعد چند روز خواندم جالب ولذت بخش بود .درست هست گرامی داشت روز مادر وهم روز معلم تموم شده هست ولی معلم های عاشقی مثل شما را دانش اموزانتان فراموش نمیکنند و احساس میکنند که این معلم از تمام وجود درس زندگی می دهند .

  بله فرمایشات این پست تان را تایید وقبول دارم چند روز پیش که راهی سفری بودیمبا دوستان خانمی ، جریان وداستان زندگی خود را برای ما و دوستان بیان کرد ولی دروغی که همسراشان گفته بود منتفر وبیزار از همرشان بودند به طوری که خصلت های خوب همسرش را نادید میگرفت ،چشم پوشی میکرد .و آن دروغی که در زندگی برایش گفته بود طوری بود که حاضر به طلاق و جدایی شده بود(البته با کمک دوستان محترم به گفت گو پرداختیم و از خانم خواستیم که به حرم امام رضا (علیه السلام )بروند تا دلشان صاف شود وفراموش کنند چون جز ایمه نمیتوانست کمک ویاریشان کنند

  و خرسندیم که از تجریبات شما پدر ومادرها اگر خداوند توفیق دهد پیروی کنیم سپاس ودست بوسی از تمام مادران

 2. با سلام خدمت مادر گرامی
  فقط همین یک جمله که ؛اگر صداقت در تمام رفتارهای ما بود …
  در بحث ازدواج متاسفانه زمانی که خانواده پسر به این ضرورت می رسند و حقیقتی را درباره پسرشان می گویند،خانواده دختر برخورد صحیحی با این موضوع نمی کنند و به خاطر خودخواهی هایی که دارند سریعا فرد را رد می کنند و خانواده پسر هم بعد از چند بار تجربه این موضوع ترجیح می دهند که برخی مسائل را بعدا مطرح کنند و یا به مرور به زمان خانواده دختر متوجه آن شوند.
  این روزها مرسوم شده که خانواد هایی که به دنبال دختر خوب و مذهبی هستند در تعریف از پسرشان بسیار مغالطه و دروغ به کار می برند تا به هر قیمتی همسر خوبی برای پسرشان بگیرند و کاش انصاف داشتند..!
  کاش وقتی پسری به خواستگاری می آمد بدون ترس از نتیجه و جواب دختر و فقط با توکل و به خاطر خدا هر آنچه باید می گفت را می گفت و ایمانش را در عمل نشان می داد…
  صفت صداقت در هر کس که نهادینه شود نوری در قلب خواهد داشت که راهبرش خواهد بود و به سوی بهترین ها می رود.
  خدا انشاالله نور صداقت را در قلب ما قرار دهد.

  • با سلام عده ای فکر می کنند با دروغ کارهایشان پیش می رود ولی این را نمی دانند که هر کار خوب یا بد تبعاتی دارد بعد از به وجود آمدن مشکل می گویند خدایا چرا با ما چنین کردی در حالیکه باید بگویند ما چه کردیم که این چنین شد به امید روزی که دستورات اسلام را تمام و کمال انجام دهیم از توجه شما متشکرم خداوند امثال شما را زیاد کند انشاالله

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

هجده − دو =